10 Yıllık Amerika Vizesi

10 Yıllık Amerika Vizesi

 

10 yıllık Amerika vizesi, Amerika’ya 10 yıl gibi uzun bir zaman dilimi içinde seyahat edebilmeniz için giriş izni olarak verilmektedir. Vizenin 10 yıllık olması, Amerika’da kalacağınız süreyi belirlemez. Kısaca 10 yıllık vizeye sahip olanlar Amerika’da 10 yıl boyunca kalamazlar.

10 Yıllık Amerika Vizesi Nedir?

Daha önceden Amerika’ya seyahat edenler için verilen süresiz vizeler son dönemde kaldırıldı. Bunun yerine ABD vize iş ve işlemlerinde bir revizyona girerek 10 yıllık Amerika Vizesi uygulamasına geçti. Vize başvurusu sahiplerinin statülerine uygun olarak 10 yıllık ABD Vizesi; B-1 ve B-2 tipi vize olmak üzere iki farklı tip vizeyi uygulamaya koydu.

Bunlardan ilki B-1 tipi vizeler çoğunlukla mesleki toplantı, konferanslar, başvuru sahiplerini doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendiren organizasyonlar ve iş görüşmelerini kapsıyor. 10 yıllık B-1 tipi vizeye sahip olanlar, 10 yıl boyunca Amerika’ya yapacakları seyahatlerde maksimum 6 aylık kalış süresine sahip olabiliyorlar.

10 yıllık B-2 tipi Amerika vizesi ise çoğunlukla, geziler, eğlenceler, eş dost akraba ziyaretleri gibi turistik amaçlar olarak genelleyebileceğimiz seyahatler için alınan vizedir. Gerek 10 yıllık ABD vizesi B-1 tipi ve gerekse B-2 tipi olsun her iki vizenin de seyahatlerinizdeki kalış süreleriniz maksimum 6 ay olarak belirlenir. Bu sürenin bitiminde mutlaka Amerika’dan çıkış yapmanız gerekiyor.

Seyahat programınızdaki değişiklik ya da olağanüstü bir durumda kalış süresinin uzatılması da mümkün olabilir. Bu sürelerin uzatılması için öncelikle; Belirli bir zaruretin oluşması ve seyahatinizde bulunduğunuz eyaletteki USCIS Ofisi’ne yapılacak başvuru ile 6 aylık bu kalış süresi de uzatılabilmektedir.

10 yıllık amerika vizesi

10 Yıllık Amerika Vizesi Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dünya genelinde en çok vize talebi toplayan ülkelerin başında yer alan Amerika’ya seyahat etmek için siz de vize başvurusunda bulunacaksanız, bilmeniz gereken ve vize almanızı kolaylaştıracak detaylardan bahsetmekte yarar var.

Konsolosluğa yapacağınız başvuruda sizden istenen bilgi ve belgelerin hazırlanması ve mülakat için sunulması sırasında, seyahat amacınızın net bir biçimde anlatılması gerektiğini unutmayın. Mesleki bilgileriniz, bunların kanıtlarının da ABD makamlarına sunulması gerekiyor. Ailevi durumunuzun da belgeleriyle kanıtlanmış olması, 10 yıllık Amerika vizesine kavuşmanızı kolaylaştırabilir.

Her ülke kendi ülkesine yapılacak turistik seyahatlere ya da iş seyahatlerine olumlu bakmaktadır. Ancak devletlerin bu konuda ince eleyip sık dokumalarındaki amaç mültecilerdir. Bir mülteci olmadığınızı, Amerika’ya yapacağınız seyahatin bir sonu ve mutlaka bir dönüşünün olduğunu kanıtlayabilecek tüm imkanlarınızı kullanmanız gerekebilir.

Daha genel olarak bilgi almak için Amerika vizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Amerika Vizesi Fotoğraf Özellikleri başlıklı makalemizde Amerika, Amerika vizesi ve amerika vizesi fotoğraf hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: