Amerika Vize Mülakatı

Amerika Vize Mülakatı

Amerika Vize Mülakatı, Amerika vizesi almadan önceki son aşamadır. DS 160 formunu doldurduktan sonra gerekli evrakları toplayarak mülakata gidilir.

Dünya üzerinde en çok talep edilen vize Amerikan vizesi olunca, Birleşik Devletlerin Göçmen Kanunu vize işlemlerinde deyim yerindeyse ince eleyip sık dokuyor. Amerika vizesi alıncaya ya da “Göçmen Değildir” statüsü kazanıncaya kadar herkes göçmen olarak kabul edildiğinden, vize talebi, gerekli evrakların tamamlanması ve son olarak Amerika vize mülakatı vermek zorundasınız.

Vize mülakatı, başvuru için gerekli şartları taşıdığınızı ve gidiş amacınız ne olursa olsun mutlaka Türkiye’ye geri dönmek zorunda olduğunuzu kanıtlamaya yönelik bilgileri kapsayacak şekilde hazırlanıyor. Son aşamada gireceğiniz Amerika Vize Mülakatı ise bilgilerinizin gerçeği yansıtıp yansıtmadığına karar verilmesinde elle tutulur bir değerlendirme durumunda. Amerika’ya gitmek isteyenler için vize mülakatı öncesinde ve mülakat sırasında nelerin yapılması gerektiğini bu yazımızda paylaştık.

amerika vize mülakatı soruları

Amerika Vize Mülakatı Öncesinde Neler Yapılmalı?

Amerika vize mülakatı randevusu almadan önce, pasaportunuzu almış, sizi yetkililerin daha iyi tanıyabilmeleri için istedikleri DS160 olarak adlandırılan formu istenen şekilde doldurmuş, Amerika’ya gidiş amacınızı belirten ek belgeleri hazırlamış olmanız gerekiyor. Bu belgelerin mülakattan en az 3 gün önce tamamlanmış olması gerektiğini de unutmayın.

Yapılacak olan mülakata randevu saatinden en az yarım saat öncesinde orada bulunmanız gerekiyor. Çünkü konsolosluğa ya da büyükelçiliğe girişte güvenlik taramasından geçirileceksiniz.

Güvenlik taramasından geçebilmek için üzerinizde elektronik cihazlar, cep telefonu vb. bulundurmamanız önemli. Emanet için bırakılan çok fazla eşya olunca sizinkileri emanet olarak kabul etmeyebilirler.

Güvenlik taramasının ardından elinizdeki evrakları yetkiliye teslim edip bir sıra numarası alarak sizi bekleme salonuna davet ediyorlar. Sıra size gelince davet edilecek ve mülakata katılacaksınız.

Amerika Vize Mülakatı Nasıl Yapılıyor?

Mülakat, sizden istenen belge ve bilgilerin tam olarak hazırlanıp hazırlanmadığını bir de sizden dinlemek isteyen görevliler tarafından yapılıyor. Yöneltilen sorular öncelikle sizi tanımak, gidiş amacınızı öğrenmek ve geriye mutlaka döneceğinize ikna olmalarını sağlamaya yönelik diyebiliriz.

Mülakatta sizlere yöneltilecek olan standart soruları konu başlıklarıyla incelemek gerekirse; ülkemizdeki sosyal ve ekonomik konumunuzu belirlemeye yönelik sorular, Amerika’ya gitmek isteme sebebinizi öğrenmeye yönelik olanlar, seyahat için finansman kaynağınız ve son olarak seyahatinizin süresinin ne kadar olduğudur. Bu soruların Amerika vize görüşmesinde seyahat amacınıza uygun olarak farklılaştırılması da mümkün… Gidiş amacınız tatil, turistik geziler, iş toplantılar ya da eğitim amaçlı olabileceği gibi çok daha farklı nedenlerle de olabilir. Bunu belirlemeye yönelik olarak sorulan sorulara vereceğiniz cevaplar, Amerika vizesi alabilmenizi ya da mevcut durumunuzdan dolayı red cevabı almanıza neden olacaktır.

Amerika Vizesi Mülakatında Sorulara Nasıl Cevap Verilmeli?

Amerikan vizesi alırken sorulan İngilizce sorular olduğu doğrudur. Ancak bu soruları yalnızca mülakatı İngilizce olarak yapmak isteyen başvuru sahipleri cevaplar. Dilerseniz Türkçe dilerseniz İngilizce dillerinden birini kullanabilirsiniz. Soruları cevaplarken her şeyden önce doğrulardan yana olmak önemli. Sizin söylediklerinizle hazırladığınız belgelerde bir tezat oluşmaması önemli. Sakin olmak sinirlenmeden cevaplamak, anlayamadığınız soruları geçiştirmek yerine soruyu daha iyi anlamaya çalışmak önemlidir.

Mülakat öncesi doldurmanız gereken formu incelemek için ds 160 başvuru formu sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Amerika Öğrenci Vizesi başlıklı makalemizde Amerika, amerika öğrenci vizesi ve Amerika vizesi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: