Amerika Vize Reddi Aldım Ya Şimdi?

Amerika Vize Reddi Aldım Ya Şimdi?

Amerika vize reddi tatsız bir olay olsa da düzeltilemez bir durum değildir (çoğu durumda).

Kimi zaman turistik amaçlar kimi zaman iş ya da farklı nedenlerle yapılması planlanan Amerika seyahatinin ilk koşulu Amerika vizesine sahip olmaktan geçiyor. Amerika vizesi sahibi olmak ve bu ayrıcalığı az değil tam on yıl boyunca yaşayabilmek ise herkes için mümkün olmayabilir. Amerika vize başvurunuzu yaptınız, gerekli evrak ve işlemleri tamamladınız ve mülakata girdiniz ancak vize reddi aldıysanız bu yazımızı dikkatle okumalısınız.

Amerika Vize Reddi Aldım Ama Neden?

Öncelikle vize almak, Amerika Birleşik Devletleri Göçmen Kanunun uyarınca bir göçmen olmadığınızı kanıtlamış olmanıza bağlıdır. Göçmen olmamak, Türkiye’de güçlü bağlarınızın henüz devam ettiği, ekonomik yönden güçlü olduğunuzu ve yeniden ülkemize dönmek zorunda olduğunuzun Amerikalı yetkililer tarafından tespit edilmesi demek. Bu durumun tersi olursa, yani Amerika vize reddi almışsanız, vize alıncaya kadar potansiyel bir göçmen statüsünde değerlendirilirsiniz.

Vize reddi nedenlerini ekonomik ve sosyal nedenler başta olmak üzere, kendinizi ifade etmekte kullandığınız enstrümanlarda  (Başvuru formları / Ek Belgeler) yaptığınız hatalar olarak değerlendirmek mümkün.

Amerika vize reddi

Amerika Vize Reddi Almamak İçin Neler Yapmalıyım?

Kimi zaman ekonomik sorunları olmayan başvuru sahiplerinin de vize reddi aldığını düşünürsek durumun öncelikli olarak kendinizi tanıtmak için hazırlanması gereken formlarda, hatalar yapıldığı açıkça ortaya çıkıyor. Bu nedenle vize başvuruları için öncelikle vize danışmanlık desteği almanız işlemleriniz daha hızlı ve olması gerektiği gibi yapılmasını sağlayabilir.

Yanlış Beyanlardan Kaçınmalısınız

Amerika vize reddi alanların büyük bölümü vize reddini tutarsız beyanlar nedeniyle alıyor. Beyan ettiğiniz bilgi ve belgelerin tamamen doğruları yansıtması oldukça önemli. Küçük bir tutarsızlık ve belirsizlik bile vize başvurunuzun aleyhinize sonuçlanmasına neden olabilir.

İlk Başvurum Reddedildi Şimdi Nereye Başvurmalıyım?

İlk başvurunuz sonrasında vize reddi almışsanız mutlaka aynı yere, yani büyükelçiliğe başvurunuz varsa yine büyükelçiliğe, konsoloslukta red cevabı almışsanız yine konsolosluğa başvurunuzu yapmalısınız.

Durumunuzda Değişiklik Olsun Ancak Neden Değiştirmeyin

Çok geçerli bir sebebiniz olmadıkça başvuru nedeninizi asla değiştirmeyin. Ancak önceki başvurunuzdaki durumunuzun statünüzün değiştiğini her fırsatta hissettirmelisiniz. Durumunuzdaki değişikliği doğru ifade edememeniz durumunda yeniden vize reddi yaşamanız içten bile değil.

Önceki Vize Reddinizden Dersler Çıkarmalısınız

Önceki başvurunuzdaki belge ve bilgileri tekrar gözden geçirerek eksiklikler olup olmadığını kontrol edin. Size mülakat sırasında tekrarlanarak sorulan sorular varsa, o konudan mutlaka ön çalışma yapmalı ve bu sorulara daha tutarlı cevaplar verebilmek için kendinizi hazırlamalısınız.

Yapılacak bu çalışmalarla vize reddinizin tekrarlanmamasını sağlayabilir, yeni başvurunuzda Amerika vizesi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Amerika Vize Mülakatı başlıklı makalemizde Amerika, amerika vize görüşmesi ve amerika vize mülakatı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: