Amerika Vizesi Davet Mektubu

Amerika Vizesi Davet Mektubu

Amerika’ya seyahat etmeyi amaçlayanların Amerika vizesi almak için yapmaları gereken ilk iş, seyahat nedenleri kanıtlarıyla yetkililere sunmaktır. Amerika vizesi onayı almanız ve 10 yıllık bu ayrıcalıklı vizenin tüm imkanlarından faydalanmak için kendinizi tanıtan tüm bilgi ve belgelere ihtiyacınız olacak. Amerika vizesi davet mektubu, temel olarak Amerika’ya gidiş nedeninizi yetkililere anlatmak amacıyla kullanılabilir.

Amerika Vizesi Davet Mektubu Nasıl Yazılmalı?

Bir tanıdığınız ya da bir firma tarafından davet mektubu almanızda bir sakınca bulunmuyor. Ancak burada iki önemli konu var. Bunlardan ilki Amerika’ya gidiş amacınızı kanıtlar nitelikte bir davet mektubu almanız, ikincisi ise mektubun aynı zamanda Amerika’da yapacağınızı seyahatin tüm ayrıntılarını içeriyor olması. Amerika’da nerede kalacağınızdan dönüş için planladığınız ulaşım yollarına kadar hemen tüm detaylar atlanmadan kanıtlanmalı.

Mektubun yazımında açık anlaşılır bir dilin yanı sıra, samimi bir biçimde kaleme alınması da gerekiyor. Çoğunlukla kişisel sebeplere dayanan davet mektupları bir anlamda Amerika’dan bir referans almanız anlamına geliyor.

Amerika vizesi davet mektubu, kişiye özel bir metni içerdiğinden belli bir şablonu ya da formatı yok. Mektubun içeriği, öncelikle sizin ne amaçla Amerika’ya davet edildiğiniz açıklar bir metinle başlamalı; konaklama, ulaşım, seyahatiniz için size ayrılan süre ve tüm bu seyahat boyunca yapılması gereken harcamaların finansman boyutuna mutlaka yer verilmesi gerekiyor.

Sıkça yapılan yanlışlardan birine de değinelim. Amerika vizesi davet mektubu, başvuru sahibine yapılmalı. Amerikan konsolosluğuna ya da farklı isim, kurum ya da kuruluşlara yapılacak olan davet mektupları geçersiz sayılıyor.

Davet Mektubu Almak Önemli mi?

Amerika vizesi davet mektubu

Amerika vizesi davet mektubunun önemi sizin Amerika’ya yapacağınız seyahatiniz için iyi bir sebep olabilir. Kanıtlanabilir nedenlerin varlığı ve Amerika seyahatinin sonunda mutlaka Türkiye’ye dönmenizi gerektiren durum, koşul ya da maddi imkanların varlığı, vize almanızı kolaylaştıracak en önemli etkenler olduğunu unutmayın. Tüm bu etkenlere bir anlamda destek verecek olan davet mektuplarının, vize almak için bir sebepten çok vize alabilmenizi kolaylaştırdığını söylemek daha doğru olacaktır.

Davet Mektubu Yeterli Olmayabilir!

Davet mektubuna sahip olan herkesin vize alması gibi bir durum elbette söz konusu değil. Mektubun içeriği ve içindekilerin sizi göçmen statüsünden kurtaracak kanıt ya da kanıtlar taşıyorsa vize almanız için size avantaj kazandırabilir. Proje davet mektupları, resmi makamlarca yapılacak davetler, tanıdık ya da sevgilinizden gelen davet mektuplarına oranla çok daha itibar gördüğü bir gerçek.

Vize başvuru sürecinin diğer adımlarını öğrenmek için Amerika vizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Amerika Vize Ücreti başlıklı makalemizde Amerika, amerika vize ücreti ve Amerika vizesi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: