Belçika vizesi

Belçika vizesi

Belçika vizesi

Türk vatandaşlarının büyük bir bölümü, AB kurucusu ülke olan Belçika’yı ziyaret etmek, tarihi yapıtlarını görmek, teknoloji anlamında gelişmiş ülkenin bir parçası olup; burada yaşam standartlarına devam edebilmek adına vize başvuruları yapmaktadır. Şimdi sizlere hem geçici, hem de çalışma izni sağlanan Belçika vizelerine ilişkin bazı bilgiler aktaracağız.

 

Belçika vizesi alabilmek, diğer ülkelere nazaran daha zor ve meşakkatli bir iş olarak görülür. AB kurucularından olmasından sebep, vize verme konusunda en ufak pürüzü dahi sorun edebilirler. Eğer net olarak vize almak istiyorsanız, binlerce kişiyi temsil eden danışmanlık firmalarıyla çalışmanızı öneriyoruz. Böylelikle profesyonel bir çalışma ortaya koyulabilir, vize alma süreciniz daha hızlı ve garantili olur.

 

Belçika vizesi kaç günde çıkar?

Belçika vizesi başvurularınızdan ortalama 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Olumlu sonuçlanan vizeleriniz varsa, pasaportunuza yine konsolosluk tarafından işlenir ve tarafınıza ulaştırılır. Olumsuzlukla sonuçlanan vizeler için ikinci bir başvuru yapabilirsiniz fakat neden sebep olumsuz sonuçlandığını mutlaka konsolosluktan öğrenin!

 

Belçika vizesi ücretleri

Belçika vizesi alabilmek için ücret tarifeleri toplayacağınız belge ve Belçika Konsolosluğuna ödenecek harç ücretine göre değişim göstermektedir. Ortalama tutar 120 Euro civarı olabilir. Ek olarak danışmanlık firmasıyla çalışıyorsanız, 100 ila 300 Euro arası ek bir ödeme takvimi daha ayırmalısınız.

 

Belçika vizesi için gerekli evraklar

Belçika vizesi alabilmek için gerekli olan evrakların eksiksizce tamamlanması çok önemlidir. Türkiye’de yer alan Belçika Konsoloslukları, evrakları oldukça detaylı bir şekilde incelemekte ve ufak bir pürüzde dahi vize talebinizi reddetmektedir. Temel olarak AB üyesi olan ülkeler için istenen evraklara değinecek olursak öncelikle 2 adet biyometrik fotoğraf, 10 yılı aşmamış pasaportlar, pasaportun mutlaka 2 sayfası boş olmalıdır. Güncel olan adli sicil kaydı, ikametgah kaydı, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopileri konsolosluğa sunulur. Banka hesaplarında yer alan son 6 aya ait hareketler, banka müdürü ıslak imzasıyla belgelenmelidir. Vize süreciniz boyunca Belçika konsolosluğu tarafından belirtilmiş olan ücret banka hesabınızda olmalıdır! Gidiş ve dönüş uçak biletleri mutlaka rezerv edilmelidir! Davetiye ile gidiyorsanız sizleri davet eden kişi veya kurumun davetiye mektubu Belçika Konsolosluklarına sunulmalıdır. Ek olarak diğer detaylı belgeleri yine Belçika Konsolosluğundan randevu alarak öğrenebilirsiniz.

 

Belçika vizesi başvurusu

Evrak ve belgeler tamamlandıktan sonra Belçika vizesi süreci başlatılır. Bu süreç zarfında ise tarafınıza yine konsolosluk tarafından dönüşler yapılacaktır. Dünya çapında modern bir toplum olarak görülen Belçika, Türk vatandaşlarına çoğu zaman geçici Schengen vizeleri vermektedir.

Schengen vizesi

Bir önceki yazımız olan Fransa Vizesi başlıklı makalemizde fransa ve fransa vizesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: