İrlanda Öğrenci Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda Öğrenci Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda’ya gidiş amacınız eğitim ise, İrlanda öğrenci vizesi başvurusu yapmak ilk işiniz olacaktır.

Son yıllarda eğitimin yanı sıra özel destinasyonlar arayanların, ülkemizde pek bilinmeyen İrlanda’yı tercih etmeleriyle birlikte adını sıkça duyduğumuz Kuzey Avrupa ülkesine, öğrenci olarak gitmeyi düşünüyorsanız sıkı bir vize başvuru süreci  sizleri bekliyor.

İrlanda, Avrupa ile özdeşleşen Schengen Bölgesi arasında yer almayan, ancak ülkemize vize uygulayan bir ülke. Schengen içinde yer alan ve almayanlara oranla çok daha sıkı bir vize politikasına sahip İrlanda, vize kosununda deyim yerindeyse ince eleyip sık dokuyor.

Başvuru sırasında atladığınız unuttuğunuz küçük bir detay bile vize başvurusunun reddine neden olabiliyor. Bu nedenle İrlanda vizesi almak için kişisel bilgilerinizin eksiksiz ve sizi kanıtlayan belgelerin tam olduğuna emin olmakta yarar var. Türk vatandaşları için pasaport türüne bakılmadan (Gri, Kırmızı, Yeşil, Bordo ve Lacivert pasaportlu olanlar dahil) mutlaka vize başvurusunun yapılması şartı koşulmakta.

İrlanda öğrenci vizesi başvurusu

İrlanda Öğrenci Vizesi Başvurusu Nasıl Alınır?

İrlanda öğrenci vizesi başvurusu iki farklı vize tipine göre yapılmaktadır. Bunlardan ilki C Tipi Öğrenci Vizesi (İrlanda kısa dönem öğrenci vizesi); bu vize 90 günden daha az süreli özellikle dil eğitimleri için verilen vize türüdür. Ancak alacağınız eğitimler 90 günden daha fazla ise bu durumda D Tipi Öğrenci vizesi (İrlanda uzun dönem öğrenci vizesi) kapsamındasınız demektir.

İrlanda, sadece İngilizce dil okulunda, dil eğitimi almayı düşünen öğrenciler için özel uygulanan öğrenci vizesi uygulamasna sahip. Bu amaçla siz eğer İrlanda’ da İngilizce eğitimi için bulunacaksanız, öncelikle kayıt olduğunuz dil okuluna gitmeniz gerekiyor.

İrlanda Öğrenci Vizesi Başvuru Koşulları Neler?

İrlanda dil okulu vizesi için haftada 15 saat örgün ve yalnızca gündüz eğitimlerine kayıt olunan dil okulundan ya da üniversiteden kabul mektubuna sahip olmanız gerekiyor.

İkinci aşama bu okullar için ücretin ödendiğine dair belgelerin de başvuruda elinizde bulunması zorunlu. Eğitim ücretilerinin ödenmesi de kurallara bağlı. Eğer eğitim için ödemeniz gereken ücret 600 € üzerinde bir tutar ise ödemenizin tamamının peşin olarak yapılması isteniyor.

Kayıtlar sırasında kurs ücretlerine ek olarak hesabınızda 3000 € bulunması da bir diğer önemli husus.

Tüm bunlara ek olarak zorunlu sağlık sigortası da sizden istenecek belge ve bilgilere eklenmesi gerekli.

İrlanda öğrenci vizesi sahibi olan öğrenciler yukarıda değindiğimiz uzun süreli öğrenci vizesini almışlarsa bu vize ile İrlanda sınırları içinde en fazla 3 yıl kalabiliyorlar. Bu süre içinde part time çalışma hakkı da edinirlerse eğitim masraflarının bir bölümünü kendileri çalışarak karşılayabilirler.

İrlanda Öğrenci Vizesi Başvurusunda İstenen Belgeler

  • MEI kapsamında eğitim alacağınız okuldan kabul belgesi,
  • İrlanda seyahatinizi açıklayan dilekçeniz,
  • Katılacağınız eğitimlerin süresini ve eğitim içeriğini gösteren belge
  • Öğrenci iseniz öğrenci belgesi ve transkript
  • Mezun durumda iseniz mezuniyet belgesi, diploma,
  • Çalışan bireyler için çalıştığınız iş yerinden alacağınız sponsorluk yazısı
  • İrlanda’da bulunduğunuz süre boyunca oluşacak masraflarınızı nasıl karşılayacağınızı gösteren belgeler,
  • İrlanda dil okuluna yaptığınız ödeme dekontları, istenen belgeler arasında yer alıyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan İrlanda Vizesi Dilekçe Örneği Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde İrlanda, İrlanda vizesi ve irlanda vizesi dilekçe örneği hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: