İrlanda Turist Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Avrupa’nın ülkemizde yeni yeni keşfedilen özel destinasyonlara sahip ülkesi İrlanda’ya bir seyahat düşünüyorsanız İrlanda turist vizesi almanız gerekiyor. Çünkü İrlanda, AB üye ülkesi olmasına rağmen, Schengen Bölgesi üye ülkeleri arasında yer almıyor; dolayısıyla kısa süreli seyahatiniz için İrlanda turist vizesi almış olmanız gerek.

İrlanda turist vizesi

İrlanda Turist Vizesi Kimlere Veriliyor?

Kısa süreli, eğlence, gezi ve ziyaretler İrlanda hükümeti tarafından İrlanda Turist Vizesi olarak adlandırılıyor. Bu kapsamda çeşitli ziyaretler, geziler ve tatili amaçlayanların başvurmaları gereken vize türü turistik vize olarak tanımlanmış. İrlanda’ya yapacağınız seyahat turistik değil ise, diğer vize türleri için İrlanda vizesi sayfasını ziyaret etmenizi öneririz.

İrlanda Turist Vizesi Almak İçin Nereye Başvuru Yapabilirim?

İrlanda, standart Schengen vizesi ile seyahat edilemeyen bir ülke olduğunu yazımızın başında da belirtmiştik. Diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak vize başvurusunda da muhatabınız olan makamlar da farklı. İrlanda turist vizesi için konsolosluk başvuru kabul etmiyor. Doğrudan büyükelçiliğe ya da İrlanda’nın yetkilendirdiği akreditasyon acentelerine  başvurunuz kabul edilebilmekte. Ülkemizde Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Antalya illerimizden bu başvuruları acenteler üzerinden de yapabilirsiniz.

Vize İçin Başvuru Şartları ve Gerekli Belgeler

Vize alma amacınıza göre istenen belge ve bilgiler farklılıklar gösteriyor. Turistik amaçlı vize başvuruları için standart olarak istenen belge ve bilgiler şöyle:

 • Pasaportunuz: En az 6ay daha geçerliliğe sahip pasaportunuzda vizenin işlenebilmesi için 2 boş sayfasının bulunması gerekiyor.
 • Eski Pasaportlarınızın Tamamı: Daha önce kullandığınız tüm pasaportlarınız, kullandığınız vizeler ve eğer vize reddi almışsanız ret nedeniniz vize başvurusunda sizden istenen belgeler arasında.
 • İrlanda Turist Vizesi Başvuru Formu: Formun tarafınızdan eksiksiz olarak doğru bilgilerle doldurulmuş ve imzalanmış olması isteniyor.
 • Fotoğraf: Biyometrik olarak çekilmiş 2 adet 35×45 mm ebatlarda renkli fotoğraf isteniyor. Fotoğrafların son 6 aylık olması sizi güncel olarak tanımlaması için önemseniyor.  Başvuruda fotoğrafların arkasına adınızı ve soyadınızı yazmayı unutmayın.
 • Vize Başvuru Sebebiniz: İrlanda vizesi almak İrlanda’da kaldığınız sürece İrlanda yasalarına uyacağınıza dair verdiğiniz sözdür. Vize başvuru sebebinizi, gezinizin süresi, konaklayacağınız yerler ve gezi süresinin sonunda ülkeden ayrılacağınıza dair imzalı bir dilekçe hazırlanması gerekiyor.
 • Göçmen Olmadığınızın Kanıtları: Yapacağınız turistik geziden sonra mutlaka Türkiye’ye döneceğinizi kanıtlayan belgeleri başvuru dosyanıza eklemelisiniz. Mevcut mal varlığınız, gelir seviyeniz, varsa çalıştığınız kurumdan gelir durumunuzu gösteren belgeler gibi, göçmen olmadığınız kanıtlayan belgelere ihtiyacınız var.
 • SGK Bilgileri: SGK bilgilerinizi ve SGK hizmet cetvelinizi de başvuru dosyasına eklemelisiniz.
 • Maaş Bordrosu: Vizeye başvuru yaptığınız aydan itibaren son 3 aylık gelir belgeleriniz, maaş bordrolarınız da gerekiyor.
 • Sponsorunuz Var mı? Seyahatiniz sırasında yapacağınız harcamaların kim tarafından karşılanacağı da önemli. Masrafları siz ya da bir başkası karşılayacaksa, onların da son 6 aylık gelir durumları, banka hareketlerini gösteren banka imzalı belgelerin bulunması gerekiyor.
 • Nüfus Kayıt Örneği: Vukuatlı nüfus kayıt örneğinizin tam tercüme olarak başvuruda teslim edilmesi gerekiyor.
 • Rezervasyon ve Ulaşım Bilgileriniz: Konaklayacağınız mekanlar için yaptığınız rezervasyonların giriş ve çıkış tarihleri belgelenmeli. Ulaşım için gidiş dönüş uçak biletleriniz ya da rezervasyonlarının da kanıtlanması isteniyor.
 • Sağlık Sigortası: Seyahat boyunca kapsamlı bir sağlık sigortası poliçesi isteniyor.

Vize başvuruları esnasında çıkabilecek masrafları öğrenmek için http://www.vizeislemlerim.com/irlanda-vize-ucreti/ sayfamızı ziyaret ediniz.

 

Bir önceki yazımız olan İrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar? başlıklı makalemizde İrlanda, İrlanda vizesi ve irlanda vizesi kaç günde çıkar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: