İrlanda Vize Muafiyeti

İrlanda’ya yapacağınız seyahatlerin en sıkıcı yönü ülkemize vize uygulamasına devam etmesidir. Kimi zaman 6 aylık bir süreç gerektiren vize başvurularından kurtulmanın yolu İrlanda vize muafiyeti olabilir.

Ülkemiz vatandaşlarının İrlanda’ya yapacağı kısa ya da uzun süreli seyahatler için vize uygulaması yapan İrlanda, bu konuda uygulamaya koyduğu pilot uygulama ile vize muafiyeti imkanı sağlıyor.

Havacılık sektöründeki gelişmeler ve artık dünyanın her yanına uçabildiğimiz için İrlanda özel destinasyonları, farklı kültürü ve mevsim özellikleri ile ülkemizden ziyaretçileri de olan bir ülke. Pek çok Avrupa Birliği üye ülkesinden farklı olarak İrlanda, Schengen Bölgesi arasında yer almıyor. Bu nedenle İrlanda’ya turist olarak gidecek olanların Schengen vizesi sahibi olsalar da İrlanda vizesi almaları gerekiyor. Herkes için geçerli olmasa bile İrlanda vize muafiyeti, ek bir İrlanda vizesi almanıza gerek kalmadan İrlanda’ya turistik amaçlı seyahatlerde bulunabilirsiniz.

İrlanda vize muafiyeti

İrlanda Vize Muafiyeti Kimleri Kapsıyor?

İrlanda hükümeti aralarında Avrupa ve Amerika kıtasındaki pek çok ülkeye vizesiz giriş izni vermiş durumda. Son güncellemelerle sayısı 56’yı bulan ülke, İrlanda’ya vizesiz seyahat edebiliyor. Bu ülkeler dışında kalanlar İrlanda’ya giriş için İrlanda vizesine başvuru yapmak zorundalar. 2011 yılında ülkemizin de aralarında bulunduğu 17 ülke için pilot uygulama ile ülkemiz vatandaşlarından İngiltere vizesi olanlar İrlanda vizesi almadan yapacakları kısa süreli turistik seyahatleri gerçekleştirebiliyorlar.

Vizelerde Geçerlilik Süresi Muafiyet İçin Önemli

İrlanda vizesi muafiyetinden yararlanmak için mevcut İngiltere vizesisin geçerlilik süresi büyük önem taşıyor. Seyahatiniz boyunca geçireceğiniz süre içerisinde vizenizin geçerliliği devam ediyorsa İrlanda vize muafiyetinden faydalanabilirsiniz.

Vizenizin geçerlilik süresinin yeterli olmaması durumunda, yeniden İrlanda vizesi başvurusu yapmanız gerekecektir. Başvuru sürecinde ek belge ve bilgilerin isteniyor olması, değerlendirme süresinin kimi zaman 3-4 ayı bulabiliyor olması nedeniyle İrlanda vize işlemlerinin zor ve zahmetli olduğu bir süreç yaşatıyor. Bu nedenle yapacağınız başvurular için en az 6-7 hafta kadar öncesinden hazırlıklarınızı yapmanızda fayda var.

AB Vizesi Sahipleri İrlanda Vize Muafiyeti Kapsamında mı?

Avrupa Birliği üye ülkelerinin aralarında bulunduğu Scehngen Bölgesi, neredeyse tüm Avrupa’ya yapacağınız seyahatlerin vizesiz olarak yapılabilmesini sağlıyor. Schengen vizesi sahibi iseniz Avrupa ülkelerine tek bir vize ile kolayca seyahat edebilirsiniz. Ancak İrlanda, AB üye ülkesi içinde yer alsa da Schengen olarak adlandırılan serbest dolaşım bölgesi arasında yer almıyor. Bu nedenle AB vizesi sahibi olanların da mutlaka İrlanda vizesi başvurusu yapmaları gerekiyor. Schengen vizesi İrlanda vizesi muafiyeti kapsamında yer almıyor. Yazımızın başında da değindiğimiz gibi, sınırlı sayıda da olsa İrlanda vize muafiyeti ülkemizin de arasında bulunduğu 17 ülke vatandaşlarından aralarında geçerli bir İngiltere vizesi sahibi olanlar için. Vize muafiyeti çoğunluğu değil, neredeyse küçük bir azınlığı kapsaman pilot bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Bir önceki yazımız olan İrlanda Büyükelçiliği başlıklı makalemizde İrlanda, irlanda büyükelçiliği ve irlanda büyükelçiliği ankara hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: