İrlanda Vizesi Dilekçe Örneği Nasıl Olmalı?

İrlanda Vizesi Dilekçe Örneği Nasıl Olmalı?

İrlanda vizesi dilekçe hazırlama işleri İrlanda vize işlemlerinde kendinizi ifade edebileceğiniz yegane kısım. İrlanda’ya giriş nedeninizi ve bunun için vize almak isteğinizi belirttiğiniz İrlanda vize dilekçesi seyahat amacınızı da belirttiğiniz bir beyan olduğu için önemli.

Ülkemize vize uygulayan her ülkede olduğu gibi, İrlanda diğer tüm AB üyesi ülkelerden farklı olarak Schengen Bölgesi kapsamına girmeyen kendi vizesini ve başvuru sürecini uygulayan ülkelerden. Bu  nedenle İrlanda’ya yapacağınız seyahatlerden 5-7 hafta öncesinde İrlanda vize başvurusunu yapmanız gerekiyor. Bundan sonraki süreç, İrlanda göçmen bürosunun vize başvurunuzu değerlendirmek için sizden istenen bilgi ve belgeleri inceleyerek karara varılmasına kadar devam ediyor.

 

Vize Başvuru Dilekçesini Nereye Yazmalıyım?

İrlanda vize dilekçenizi aşağıda belirttiğimiz kriterlere uygun olarak hazırlayarak ilgili makamlara teslim etmeniz gerekiyor. Pek çok ülke için bu başvurular hem konsolosluklara hem de büyükelçiliklere yapılabiliyor. Ancak İrlanda için durum farklı. İrlanda, vize başvurularını yalnızca büyükelçilikler aracılığıyla almakta. Yani vize başvurularını konsolosluklara yapmayacaksınız.

 

Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İrlanda vizesi almak için büyükelçiliğe yazacağınız dilekçeniz, sizi tanıtan bilgilerin yanı sıra, ülkeye giriş amacınızı da belirttiğiniz bir dilekçe olmak zorunda. Bu aynı zamanda vize türünüz için de göçmenler bürosu için bir referanstır. Vize alma amacınızın net bir şekilde dile getirilmesi son derece önemli. İrlanda vizeleri, turistik amaçlı geziler, istihdam, aile birleştirme, eğitim, İngilizce öğrenme, araştırmalar ya da katılacağınız konferanslar olabilir. Bu nedenle belirli başlıklarda toplanan vize türlerine uygun olan amacınızı yazmanız vize başvurusunda sizden istenecek belgelerin de hazırlanmasını kolaylaştıracaktır.

 

Seyahat Tarihlerinizi de Dilekçenizde Belirtin

İrlanda vizesi dilekçeİrlanda vize dilekçesi, İrlanda’ya giriş ve çıkış tarihlerinizi de belirten bir başvuru dilekçesi olmalı. Alacağınız vizenizin geçerlilik süresinin ihtiyacınızı karşılayacak nitelikte olması gerekiyor. Vize başvurunuzda mutlaka giriş çıkış sürelerini de yazmalısınız.

 

Göçmen Olmadığınızı Belirtin

Ülkelerin vize uygulamasının altında yatan en önemli sebep, göçmenlerin oluşturduğu sosyal ve ekonomik sorunlar. Bu nedenle bir ülkenin size vize verip vermemesi tamamen sizin göçmen olmadığınızı güçlü delilerle kanıtlamanıza bağlı. Eğer İrlanda’da veya AB ülkelerinden birinde bir aile üyeniz bulunuyorsa bunu da dilekçede belirtmeniz gerekmektedir. Vize başvuru dilekçenizde seyahatiniz süresince oluşacak masrafların kim / kimler tarafından karışlanacağını da dilekçenin son bölümüne eklemeniz gerekiyor.

 

İrlanda Vizesi Dilekçe Örneği (Turistik Amaçlı Dilekçe)

 

İRLANDA BÜYÜKELÇİLİĞİNE

21/12/2017 – 06/01/2018 tarihleri arasında İrlanda’ya yapacağım turistik gezi amacıyla ülkenize giriş yapmak için tarafıma gereken vizenin verilmesini arz ederim.

İrlanda ve AB ülkelerinde aile bireylerimden hiç birisi bulunmamaktadır.

Seyahatim boyunca oluşacak tüm masraflar tarafımdan karşılanacaktır. Tarafınızdan verilen vizeyi belirtilen süre içerisinde ihlal etmeden kullanacağımı beyan ederim.

(Adınızı Soyadınızı yazmayı ve İmzalamayı unutmayın)

 

Yukarıdaki örnek, turistik amacıyla yapılacak vize başvuruları için yazılması gereken vize başvuru dilekçesi örneğidir. Seyahatinizin amacını net bir biçimde dile getirmeniz gerekiyor. Başvurunuzun işleme koyulması için size verilen başvuru formunun tam tercüme İngilizce olarak doldurulması ve vize başvuru türünüzle ilgili sizden istenecek diğer belge ve bilgilerin de tamamlanarak büyükelçiliğe teslim etmeniz gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan İrlanda Vize Ücreti başlıklı makalemizde İrlanda, irlanda vize ücreti ve İrlanda vizesi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: