İrlanda Vizesi Fotoğraf Ölçüsü Nasıl Olmalı?

İrlanda Vizesi Fotoğraf Ölçüsü Nasıl Olmalı?

İrlanda vizesi başvurusunda sizden istenecek olan belgelerden biri de son halinizi yansıtan iki adet fotoğraf. Ancak İrlanda vizesi fotoğraf ölçüsü belirlenen standartlarda değilse başvurunuz kabul edilmeyebilir.

Vize İçin Gerekli Fotoğrafların Özellikleri Neler?

Avrupa’nın kuzey ülkesi İrlanda’ya yapacağınız seyahatiniz için mutlaka vize almanız gerekiyor. Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen, serbest dolaşımın dışında kalan İrlanda, bu nedenle kendi vize prosedürünü ve başvuru koşullarını kendisi belirlemekte. Diğer ülkelere oranla biraz daha katı vize politikası güden ülkeye vize almak isteyenlerin mutlaka evraklarını tam ve eksiksiz olarak hazırlamaları gerekiyor. İstenen belgelerden biri olan fotoğraf da elbette önemli bir konu. Başvuru sırasında sizden istenen iki adet fotoğrafın belirli ölçülerde ve özellikte olması şartı aranıyor.

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz biyometrik fotoğraflar deyim yerindeyse alışkın olduğumuz vesikalık fotoğrafları geride bıraktı. Artık rengarenk fonlar üzerinde profilden çekilmiş vesikalıklar yerine tüm dünyada belli standartları olan biyometrik fotoğraflar isteniyor. İrlanda vizesi fotoğraf ölçüsü de fotoğrafınızın başvuruda sorun çıkarmaması için doğru standartlarda hazırlanması bakımından oldukça önemli.

İrlanda Vizesi Fotoğraf Ölçüsü 2018

Şimdiye kadar son altı içinde çektirilmiş sizi en iyi yansıtan fotoğrafın istendiği vize başvurularında artık son 3 aylık güncel fotoğraf istenmekte. Bunun yanı sıra daha önce aldığınız pasaport ve vizelerde kullanılanlardan farklı bir fotoğrafınızın olması gerekiyor. Kısaca İrlanda vizesi başvurusunda sizden yeni çektirilmiş biyometrik bir fotoğraf istenmekte.

Gerek Avrupa Birliği, Schengen vizesi ve gerekse Amerika vizesi için kullanılan fotoğraf ölçülerinden farklı olarak İrlanda vizesi fotoğraf ölçüsü 45mm x 35mm boyutlarda olması gerekiyor.

İrlanda vizesi fotoğraf ölçüsü

  • Çektireceğiniz fotoğrafta yüzünüzün kameraya dönük ve tamamının fotoğrafın içinde yer alması esası var.
  • Biyometrik fotoğrafınız doğal bir görünümünüzü yansıtan, gözleriniz açık, ağız kapalı bir biçimde çektirilmeli.
  • Güneş gözlüğü ya da okuma gözlüğünüzle fotoğraf çektirilmemesi de önemli. Sağlık sorunları nedeniyle gözlük takmanız gerekiyorsa onu da belgelendirmelisiniz.
  • Fotoğrafınızda istenen bir diğer husus da fotoğrafın arka plan rengi. Fonun mutlaka beyaz renge sahip olması gerekmekte.
  • Fotoğrafınız çerçeveli olmamalı.
  • Tüm fotoğrafın yaklaşık olarak %70-%80’ inin başınızın kaplaması ve başınızın tam olarak fotoğrafın ortasında yer alması da önemli.
  • Siyah beyaz nostaljik fotoğraflar kabul edilmiyor. Fotoğrafınızın renkli ancak sade ve renk karmaşasından uzak, rötuşsuz olması da belirlenmiş olan bir diğer kriter.
  • Fotoğrafınızın 45mm x 35mm ebatlarına sahip olması gerektiğini belirtmiştik. Bu ebatlar içindeki fotoğrafta baş uzunluğunuz 30-36mm aralında olması gerektiğini unutmayın.
  • Başörtüsü ya da türban giyen biri iseniz, fotoğrafta bunları kullanmakla birlikte, sizi tanımayı engelleyecek şekilde yapılan bağlama şekilleri ya da peçe, şal gibi aksesuar olarak adlandırılabilecek bileşenlerin kullanılmaması gerekiyor. Yüzünüzün tam ve net bir biçimde sizi tanımayı zorlaştıracak tüm aksesuarlardan uzak olarak çektirilmesi önemli.

 

Bir önceki yazımız olan İrlanda Vizesi Schengen mi? başlıklı makalemizde İrlanda, İrlanda vizesi ve İrlanda vizesi Schengen mi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: