İrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İrlanda vizesi başvurusu yapanlar ve henüz İrlanda vize başvurusu yapacaklar olanların doğru bir planlama yapabilmeleri için İrlanda vizesi kaç günde çıkar bilmeleri gerekiyor. Çünkü İrlanda’ya yapacağınız seyahatin sağlıklı bir şekilde planlanması ve gerçekleşmesi için ilk şart İrlanda vizesi sahibi olmanız.

İrlanda Vize Başvurusu

İrlanda, kendi vize uygulamasını ve vize süreçlerini kendinin yürüttüğü bir ülke. Ülkemize de vize uygulaması yapan Kuzey Avrupa ülkesi İrlanda’ya yapacağınız ya da yapmayı düşündüğünüz seyahatleriniz için mutlaka İrlanda vizesi almak zorundasınız. İstisnai durumlar haricinde “Geçerliliği devam eden ve 90 günden az sürecek bir seyahat için mevcut bir UK vizenizin bulunması vizesiz seyahate olanak sağlıyor.” İrlanda’ya yapacağınız amacı ve türü ne olursa olsun mutlaka vize almak zorundasınız.

İrlanda turist vizesi almak için vize başvurusu ve değerlendirme sürecini de içine alan zaman dilimini iyi hesaplamak gerekiyor. Aksi taktirde yapacağınız seyahat planlamanızın istemediğiniz sonuçlarına katlanmak durumunda kalabilirsiniz. Uçak rezervasyonlarından konaklama için yapacağınız rezervasyonlara kadar pek çok konuda hem maddi kayıplar hem de zaman kaybı yaşamanız muhtemel.

Başvuru yapmak için gerekli evrakların hazırlanması sizin için zaman kaybettirecek bir neden olabilir. Yapacağınız başvuru türüne göre sizden istenen belgelerin farklılık göstermesi bir yana hemen tüm vize başvurularında istenen temel belgelerin de hazır olması gerekiyor. Bu belgeleri, pasaportunuz ve tüm eski pasaportlarınız, başvuru formu ve bunun tam tercüme olması, vize için güncel ve standartlara uygun biyometrik fotoğraf olarak sıralamak mümkün. Bununla birlikte örneğin vize başvuru amacınız eğitim ise ilgili eğitim kurumlarından alacağınız belgeler; iş ve istihdam amaçlı olarak giriş yapacaksanız çalıştığınız firma/şirket bilgileri ve mali durumlarını da içeren belgeler de istenebiliyor. Bu belgelerin hazırlık sürecini iyi hesaplamanız gerekli.

Belgelerim hazır İrlanda vizesi kaç günde çıkar, sorularınızı duyar gibiyiz. Merak etmeyin son bir süreç daha var. Başvuru için gerekli evraklarınızın hazır olmasının ardından yapacağınız başvurunun kabul edilebilmesi için İrlanda Büyükelçiliği’nin mevcut bilgi ve belgelerinizi incelediği ve değerlendirdiği son süreç sizleri bekliyor olacak.

İrlanda vizesi kaç günde çıkar

İrlanda Vizesi Değerlendirme Süreci

Vize başvurularının ne yazık ki aynı gün sonuçlanması imkanı bulunmuyor. Başvurunuz için sizden istenen bilgi ve belgeleri hazırladınız. Son adım olarak göçmenler bürosu memurunun vize almanıza ya da vize reddinize ilişkin karar vermesi için geçen süre değerlendirme süreci olarak nitelendiriliyor. İrlanda vizesi kaç günde çıkar sorusunun, başvuru sürecinden sonraki cevabı da tam olarak bu süreç belirlemekte. Normal şartlar altında başvuru değerlendirme süresi 10 günlük bir süreyi kapsar. Ancak istisnai durumlar da dikkate alındığında bu sürenin iki ya da üç haftaya kadar çıkabildiğini görmekteyiz.

Bu nedenle İrlanda vizesi almak ve İrlanda’ya seyahat etmeyi düşünenler için gerek başvuru öncesi hazırlık sürecini ve gerekse vize değerlendirme sürecini birlikte değerlendirmek ve planlamanızı buna göre yapmanız büyük önem taşımakta.

Başvuru hazırlık sürecini 2 hafta ve değerlendirme sürecini de en kötü ihtimalle 3 hafta olarak hesaplamak doğru bir tercih olacaktır. İrlanda vizesi almak için yapacağınız planlamada yukarıda sözünü ettiğimiz 5 haftalık süreç sizin için uygun bir zaman dilimi olabilir.

Vakit kaybetmeden vize başvurusu ile ilgili detayları görebilmek için İrlanda vizesi sayfamızı mutlaka incelemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan İrlanda Öğrenci Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde İrlanda, İrlanda öğrenci vizesi ve İrlanda vizesi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: