İrlanda Vizesi Schengen mi?

İrlanda Vizesi Schengen mi?

İrlanda vizesi Schengen mi, merak edenler için hazırladığımız bu yazımızda Schengen ve İrlanda’ya giriş konusunu ele aldık. Avrupa Birliği’nin ortak dolaşımını ifade eden Schengen konusu AB üyesi olmayan ülke vatandaşları için karışık bir durum olarak görülebilir.

AB üyesi ülkelerin 1995 yılında imzaladıkları, anlaşılır bir deyimle serbest dolaşım olarak tanımlayabileceğimiz Schengen müktesebatı, bölge sınırları içinde vizesiz seyahat etmeye imkan tanıyor. Schengen vizesi, daha çok kısa süreli yani 90 günlük kalış sürelerini aşmayacak seyahatlerde, üyesi bulunan 26 ülke sınırları içinde vize zorunluluğu olmadan giriş izni tanıyor.

Ülkemizden Yunanistan’a vize başvurusunda bulunduğunuzda Yunanistan, Schengen Bölgesi üyesi bir AB ülkesi olduğu için alacağınız vize Schengen vizesi olarak geçiyor. Yunanistan’a yaptığınız seyahat sırasında ek bir vizeye ihtiyaç duymadan Avrupa’daki diğer ülkeler için de kendinize yeni rotalar ekleyebilirsiniz.

Ancak burada sıkça karıştırılan bir konu var. Avrupa Birliği üyesi tüm ülkeler Schengen Bölgesi kapsamında değil. Sözünü ettiğimiz üye ülkelerden biri de İrlanda. İrlanda Avrupa Birliği üyesi ülkesi olduğu halde. AB sınırları içinde serbest dolaşım olan Schengen bölgesine dahil değil. İrlanda vizesi Schengen mi sorusu da bu nedenle pek çok vize başvuru sahibinin kafasını karıştırmaya yetiyor.

Schengen Vizesi İle İrlanda’ya Giriş Yapılabilir mi?

İrlanda vizesi Schengen mi

Avrupa’ya, turistik, arkadaş ve akraba ziyareti, eğitim, konferans ya da istihdam amacıyla yapacağınız seyahatler yada transit geçişler için mutlaka vize almak zorundasınız. Bu seyahatler için Schengen Bölgesi üyesi bir ülkeden vize almışsanız AB üyesi pek çok ülkeye ek bir vize almanıza gerek kalmadan giriş yapabiliyorsunuz. Elbette vize geçerlilik süresi içinde. Ancak mevcut ve geçerli bir Schengen vizeniz olsa da AB üyesi tüm ülkelere vizesiz seyahat edemiyorsunuz. İrlanda da bu ülkelerden biri. İrlanda üyesi bulunduğu AB ülkelerinin büyük çoğunluğuna mevcut yasaları gereği vize muafiyeti uyguladığı için AB üyesi ülke vatandaşları bu durumdan etkilenmiyorlar. Ülkemiz gibi AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarının diğer AB üyesi ülkelerden aldıkları geçerli bir Schengen vizeleri bulunsa da İrlanda’ya vizesiz seyahat edemiyorlar. İrlanda vizesi Schengen mi sorusu da bu nedenle ortaya çıkan bir soru. Ülkemiz vatandaşlarının İrlanda’ya giriş için sahibi oldukları Schengen vizeleri geçerli değil. Kısaca İrlanda vizesi Schengen değil.

İrlanda Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapmalıyım?

İrlanda vizesinin AB üyesi diğer ülkelerden farklı olduğunu anlatmaya çalıştık. Peki İrlanda’ya giriş için ne yapmalıyız? İrlanda aralarında ülkemizin de bulunduğu çoğunluğu Asya ve Afrika ülkelerine vize uygulaması yapmakta. Vize uygulamasındaki başvuru ve değerlendirme sürecini de İrlanda kendisi yürütüyor. İrlanda’ya giriş için öncelikle vize başvurusu yapmanız ve vize başvurunuzun olumlu olarak sonuçlanmasını beklemeniz gerekiyor. Vize için başvuru yapabileceğiniz iki yol mevcut. İlki İrlanda Büyükelçiliği ikincisi ise İrlanda hükümeti tarafından vize başvurusu iş ve işlemleri için yetkilendirilmiş vize akreditasyon firmaları. Bunlardan herhangi birine gerekli evraklarla birlikte yapacağınız başvuru ile vize sürecini tamamlayabilir ve vizenizi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İrlanda Turist Vizesi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde İrlanda, İrlanda turist vizesi ve İrlanda vizesi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar
2 Yorumlar
  • Mustafa
  • Ağustos 6, 2018

  Çok basit bir soru için neden uzun bir yazı yazdınız ?

  Cevapla
   • adminvize
   • Kasım 21, 2018

   Merhaba Mustafa. Kimi insan için anlaşılması basit olan bir bilgi kimisi için detaylı olarak anlatılmak zorunda kalabilir. Bundan dolayı elimden geldiğince en doyurucu makaleleri yazmaya gayret ediyorum.

   Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: