İsveç vizesi

İsveç vizesi

İsveç vizesi

İskandinavya adasında yer alan İsveç, pek çok kişiye tarihi yapıtları ve muhteşem düzeyde ki iş / eğitim olanaklarını sunmaktadır. 9,5 milyon nüfuslu olan ülke, alanında ortalama 100,000 Türk vatandaşını barındırmaktadır. Şimdi sizlere İsveç vizesi alabilme konularına ilişkin bazı bilgi aktarımları sunacağız. Öncelikle İsveç’in bir AB ülkesi olduğunun altını çizelim. Yani geçici Schengen vizesi almak için istenilen evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması büyük bir önem taşıyor!

 

İsveç vizesi kaç günde çıkar?

İsveç vizesi 2 ila 10 iş günü içerisinde çıkmaktadır. Seyahatlerinizden 15 ila 20 iş günü öncesinde İsveç vize başvurularınızı yapmanız mantıklı olacaktır. Başvuru takibinizi yine konsolosluklardan alınan numaralar ile yapabilir, onay veya ret mesajınızı kendi telefonunuz üzerinden öğrenebilirsiniz.

 

İsveç vizesi başvurusu

İsveç vizesine başvuru yaparken evrakların eksiksizce tamamlanması önem taşımaktadır. Eğer onay aldıysanız, pasaportunuza işlenmiş geçici İsveç Schengen Vizesi ile ülkeye seyahatinizi sağlayabilirsiniz. Eğer ret mesajı aldıysanız, neye istinaden ret aldığınızı öğrenmeli ve hız kesmeden ikinci başvuru süreçlerinizi tamamlamanız sizin açınızdan önemli olacaktır.

 

İsveç vizesi ücretleri

İsveç vizesi alırken gerek evrak tamamlama da, gerekse İsveç Konsolosluğu Harç Ücreti kapsamında bazı ödemeler yapılmaktadır. Bu ödemeler ortalama olarak 50 ila 130 Euro arasında değişim gösterebilmektedir.

 

Bunun yanı sıra sizleri İsveç konsolosluğunda temsil edecek ve profesyonel kimliğiyle ilk sefer de vize almanıza olanak sağlayacak olan danışmanlık firmalarıyla da çalışabilirsiniz. Bu firmalar, her yıl binlerce Türk vatandaşının çeşitli ülkelere vize almasını kolaylaştırmaktadır. Çalışacağınız firmanın büyüklüğü ve kalitesine göre 150 ila 400 Euro arası bir ödeme takvimi söz konusu olabilir.

 

İsveç vizesi için gerekli evraklar

İsveç vizesi almak için tıpkı diğer AB ülkeleri gibi istenen evrakların tamamını göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca 2017 yılı itibariyle Norveç Konsolosluklarıyla iletişim kurabilir, bu süreçte ne tür evraklar lazım olduğunu daha detaylıca öğrenebilirsiniz.

 

Temel olarak İsveç Schengen vizesi sahibi olabilmek için biyometrik fotoğraflar, adli sicil kaydı, ikametgah örneği, nüfus kağıdı, nüfus kağıdı önlü arkalı fotokopileri istenir. Bunun yanı sıra seyahatinizi kapsayan uçak biletleri satın alınmalıdır. Davet usulü gidiyorsanız davetiyeler temin edilmelidir. Konaklayacağınız alanın belgeleri gerekmektedir. 10 yılı geçmemiş pasaport ve var olan 6 ay ila 1 yıllık pasaport süreciniz olmalıdır. İsveç vizesi alabilmek için pasaportunuzun en az 2 sayfası boş olmalıdır. İsveç’te yaşamınızı sürdürmek için İsveç konsolosluklarının belirlemiş olduğu günlük tutar banka hesabınızda olmalıdır.

Schengen Ülkeleri

 

Bir önceki yazımız olan Fransa Vizesi başlıklı makalemizde fransa ve fransa vizesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: