Norveç Vizesi

Norveç Vizesi

Norveç Vizesi

Norveç, AB ülkesi olmamasına rağmen Schengen vizesiyle çalışan bir ülkedir. Bu sebeple AB ülkesi olmayan vatandaşlara, kısa süreli ülkeye giriş için Norveç Schengen Vizesi vermektedir. Norveç vizesi alabilmek, diğer ülkelere nazaran biraz daha katı kurallardan geçiyor! Bu sebeple Türk vatandaşları, vizeleri sorunsuz bir şekilde alabilmek için araştırmalarını sürdürmektedir. Şimdi sizlere Norveç Schengen vizesi alma konularına ilişkin karşınıza çıkması muhtemel konulara istinaden bilgi aktarımları sunacağız;

 

Norveç vizesi ne kadar sürede çıkar?

Eğer bir Norveç Schengen vizesi almak istiyorsanız, mutlaka en geç seyahatlerinizden 15 gün önce Norveç konsolosluklarına başvuru yapılması gerekiyor! Çünkü Norveç Konsoloslukları, başvuru yapan bireyleri detaylıca inceler ve 10 iş günü içerisinde olumlu veya olumsuz dönüşlerini sağlar.

 

Norveç vizesi başvurusu

Norveç vize başvurusu yaparken, irtibatta olduğunuz Norveç Konsolosluğu tarafından istenilen tüm belge ve evrakların eksiksizce tamamlanması gerekmektedir. En ufak bir evrak eksikliği dahi ret mesajıyla karşılaşmanıza, ikinci bir başvuru sürecine tabii tutulmanıza ve ciddi vakit kaybı yaşamanıza neden olabilir. 2018 yılı itibariyle Norveç vizesi için gerekli evrakları tam liste elde etmek istiyorsanız, mesai saatleri içerisinde Norveç Konsolosluğu ile iletişime geçmelisiniz.

 

Norveç vizesi ücretleri

Norveç vizesi ücretleri temel olarak Norveç Konsolosluğuna ödenecek olan harç tutarı ve evrak / belge tamamlama sürecinde harcanan tutarlara göre değişim göstermektedir. Bu tutarlar ortalama 50 ila 100 Euro arasında bir rakam olarak görülmektedir.

 

Ek olarak Türk vatandaşlarının büyük bir bölümü vizelerin ilk seferde onay alması için danışmanlık firmaları ile çalışmaya sıcak bakmaktadır. Danışmanlık firmaları, her yıl binlerce kişinin Norveç vizesi almasına yardımcı olduğu gibi, sizleri konsolosluk önünde resmi bir dille temsil etmesini sağlar. Tabii ki sizlerden ek ücretler talep eder.

 

Norveç vizesi için gerekli evraklar

Norveç vizesi alabilmek için bazı gerekli evraklar vardır. Temel olarak AB standartlarına göre çalışan Norveç, diğer ülkeler gibi detaylıca sizlerin evraklarını incelemeler altında tutmaktadır. Vizenizi sorunsuz bir şekilde almak için öncelikle kişisel bilgilerinizi kapsayan evrakları tamamlayın. Bunlar 2 adet biyometrik fotoğraf, 2 haftayı geçmemiş güncel sicil kayıtları, 2 haftayı geçmemiş ikametgah kaydı ve nüfus kağıdının aslı / fotokopileri talep edilir.

 

Ek olarak seyahatinizi kapsayan ve 10 yılı geçmemiş pasaportlar istenmektedir. Pasaportların 6 ila 1 yıllık ömrü olmalı, son 2 sayfası vize işlenmesi bakımından boş bırakılmalıdır. Ayrıca öğrenciyseniz öğrenci belgesi, iş amaçlı gidiyorsanız da işyerinizden imzalı kağıtlar verilmelidir. Konaklama yapacağınız alanın veya kişinin belgeleri talep edilir. Seyahatinizi kapsayan biletlerin rezerv edilmesi şarttır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Fransa Vizesi başlıklı makalemizde fransa ve fransa vizesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: