Pasaport Çeşitleri

Pasaport Çeşitleri

Türkiye’de milyonlarca vatandaş, pasaport sahibi olabilmek için EGM sitesi üzerinden başvurularını tamamlamakta ve sıra almaktadır. Peki, pasaport hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz? bu noktada sizleri aydınlatabilmek ve pasaport çeşitleri hakkında fikir edinebilmeniz konusunda yardımcı oluyoruz.

 

Pasaport Çeşitleri Hangileridir?

Temel olarak pasaport çeşitleri ve alma süreçleri hakkında bazı bilgi aktarımları sunacak olursak;

 

  1. Umumi pasaportlar (Bordo) – Bu pasaport türleri, Türk vatandaşlarının en yaygın şekilde sahip olduğu türdür. Genel olarak herhangi bir meslek grubuna tabii tutulan, yurtdışına çıkmasında herhangi bir sakınca görülmeyen, konsolosluklar üzerinden vize başvurularını yapmaları dahilinde seyahatlerini gerçekleştirebilecek pasaport türüdür.
  2. Hususi Pasaportlar (Yeşil) – Hususi pasaportlar, teknik olarak kamu kuruluşlarında görev alan ve devlete bağlı meslek grupları icra eden vatandaşlara; aynı zamanda ise bu vatandaşların birinci dereceden akrabalarına verilmektedir. Örneğin BARO’ya bağlı bir avukatsanız, sizin çocuğunuz ve siz yeşil pasaport imkanlarından faydalanabilirsiniz. En temel özelliği ise ülkelere giriş yapılırken herhangi bir şekilde vize işlemleriyle uğraşmamanızdır. Gidebileceğiniz ülkelerin listesini Schengen ülkeleri sayfasından takip edebilirsiniz.
  3. Hizmet pasaportları (gri) – Hizmet pasaportları, doğrudan sizlerin ülkeye girişini kolaylaştırmaktadır. Bu pasaportlara sahip olan kişiler bulunduğu topraklarda çeşitli hizmetler sunmuş, aynı zamanda ise gideceği ülkeye de davetiye usulüyle çağırılmış ve burada da istenilen hizmetleri icra edecek kişilere sunulur. Ekstradan vize işlemleriyle uğraşmamaktadır.
  4. Diplomatik pasaportlar (Siyah) – diplomatik pasaportlar, devlet görevlilerine verilmektedir. Milletvekilleri, belediye başkanları, başbakan, cumhurbaşkanı ve bunların birinci dereceden akrabalarına sağlanan bir pasaport çeşididir. Herhangi bir şekilde vize başvurusu yapmaya gerek kalmadan yurtdışı seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Detaylı Bilgi için: Pasaport Türleri

 

Pasaportlar Kaç Günde Çıkar?

pasaport çeşitleriEGM’den randevu aldıktan sonra, sizlere bir gün verilir ve bu gün içerisinde istenilen evrak, harç ödemelerine dair makbuzlar randevu merkezlerine sunulmalıdır. Eğer randevu merkezlerinde yer alan görevliler sizlerin pasaport sahibi olmanızda bir kusur görmez ise, doğrudan ülke topraklarına giriş yapabileceğiniz o defteri tarafınıza sunar. Defterin hazırlanması ve tarafınıza ulaşması da 7 iş gününü alabilmektedir.

 

Pasaportlara Ücretleri Ne Kadardır?

Pasaportlara ödenecek ücretler pasaport çeşitleri ile değişmektedir. Pasaport ücretleri ne kadar süreli bir pasaport sahibi olmak istediğiniz, defter harç ücretleri gibi kriterlere bağlıdır. Bordo pasaport için 6 ay ila 10 yıla kadar sizlere pasaport süreçleri sunan EGM, bu ödemeleri istenilen banka hesaplarına yapmanızı talep etmektedir. 2017 yılı itibariyle defter harç ücreti 95 TL, 6 aylık ücret 120 TL, 1 yıllık ücret 175 TL, 2 yıllık ücret 280 TL, 3 yıllık ücret 400 TL, 3 yılı aşkın pasaport ücreti ise 570 TL’dir.

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: