Portekiz Vizesi

Portekiz Vizesi

portekiz vizesi

Lizbon, Braga, Porto, Queluz, Setubal, Vila Nova de Gaia gibi önemli tarihi alanları alanında barındıran Portekiz’de keyifli bir gezinti ister misiniz? Ülkemizde binlerce vatandaş, Portekiz’in mimari yapılarını yakından incelemek, bir tarihe tanıklık etmek ve eğitim / iş hayatı gibi alanlarda verimli olan bu ülkeden vize almak istemektedir. Biz de meraklılarına Portekiz vizesi nasıl alınır ve ne gibi detaylarla karşılaşacağınızı maddeler halinde sıralıyoruz.

 

Portekiz vizesi için gerekli olan evraklar

Portekiz vizesi almak için Portekiz Konsolosluğunun tarafınıza ilettiği tüm evrakları eksiksizce tamamlamanız gerekiyor. Eğer Schengen vizesi sahibi değilseniz, bu noktada vize alabilmek için Portekiz Konsolosluklarına müracaat etmeniz gerekmektedir.

 

Vize alımı için gerekli olan belgeler ise öncelikle sizleri temsil eden ve Türkiye Cumhuriyetinde durumunuzu gösteren evraklardır. Adliyeden alınacak temiz kağıdı, muhtarlıktan alınacak ikametgah kaydı, nüfus cüzdanının aslı ve fotokopileri, 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.

 

Bunun yanı sıra ek olarak uçak biletlerinin alınmış veya rezerv edilmiş olması gerekiyor. Ayrıca davetiye ile gitmiyorsanız, Portekiz Schengen vizesi aldığınız süreç boyunca konaklama yapacağınız alanın belgeleri de alınmalıdır. Ekstra olarak Portekiz’de yaşamınızı sürdürmenize yetecek kadar para banka hesabınızda olmalıdır. Bu tutarı 2017 enflasyonuna göre konsolosluklar sizlere bildirecektir.

 

Son olarak ise pasaportun tüm detayları göz önünde olmalıdır! Minimum 10 yılı aşmamış olan pasaportlar gerekiyor ve aynı zamanda Portekiz vizesinin eklenebilmesi için 2 sayfa boşluk şarttır!

 

Portekiz vizesi kaç günde çıkar?

Portekiz vizesi maksimum 5 iş günü içerisinde onay veya ret olarak tarafınıza ulaştırılır. Onay alan kişilerin vizeleri yine pasaport üzerine konsolosluk tarafından basılacaktır. Bu vize ile rahatlıkla giriş ve çıkışlarınızı yapabilirsiniz.

 

Portekiz vizesi ücretleri

Portekiz vize ücretleri, sizlerin Portekiz konsolosluğuna ödeyeceği harç ve aynı zamanda belge tamamlarken harcamalar dahilinde yer almaktadır. Bu tutar 100 Euro gibi bir rakamı bulabilir. Bunun yanı sıra vize alırken herhangi bir sorun yaşamamak ve ilk sefer de onay almak istiyorsanız danışmanlık firmalarıyla da çalışabilirsiniz. Fakat danışmanlık firmaları vize almanızı sağladığından dolayı ekstra ücret talep etmektedir.

 

Portekiz vizesi başvurusu

Portekiz vizesi başvurularını yukarıda sıraladığımız şekilde yapabilirsiniz. Tabii ki net olarak evrakları bilmek ve son düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olabilmek için Portekiz Konsolosluğu ile mesai saatleri içerisinde iletişime geçmenizi öneriyoruz. Böylelikle hem daha iyi fikirler edinebilir, hem de Portekiz vizesi alma yolunda istenilen tüm detayları doğru kaynaklar üzerinden elde edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Fransa Vizesi başlıklı makalemizde fransa ve fransa vizesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: