Ulusal Vize

Ulusal Vize

Ulusal vize, ülkeler tarafından verilen uzun süreli vize çeşididir. Schengen ülkeleri için D tipi olarak tanımlanan vize ile beraber vizeyi aldığınız Schengen ülkesinde dilediğiniz gibi konaklama olanakları sunan bu vize çeşidi, günümüzde konsolosluklar tarafından Türklere de sunulmaktadır. Ulusal vize, öğrenim, çalışma, aile birleşimi gibi uzun süreçler dahilinde gidecek olan kişilere sunulmakla beraber, 3 ay kadar geçerliliği olan bir vize türüdür. 3 ay kadar oturum ve eğitim amacı sunan, eğer eğitim hayatı devam ediyorsa tekrar başvurular yapılarak ve okuldan alınan belge ile beraber bu süreç uzatılabilir. Türkiye’den Erasmus amacıyla giden pek çok Türk vatandaşına da bu tip vize seçenekleri verilmektedir.

 

Ulusal Vize Sadece Öğrenciler İçin mi?

Hayır. Ulusal vize, sadece öğrenciler için hazırlanan bir vize çeşidi değildir. Yurt dışında uzun süreli kalma olanağı sağlayan bu vizeyi alabilmek içinse başvuruların kısa sürede yapılması ve istenilen evrakların eksiksizce tamamlanması çok önemlidir. Ülkeler eğitim, çalışma, aile birleşimi gibi amaçlarla gelecek olan kişilerine konsolosluklar üzerinden ulusal vize başvuruları yapmalarını önermektedir. Bu başvurular dahilinde ise evrak, davetiye mektubu ve harç ödemelerinin yapılmasıyla beraber bir vize seçeneği sunulur.

 

ulusal vize

Ulusal Vize İçin Gerekli Olan Belgeler

Ulusal vize için gerekli olan belgeler ise bir öğrenci belgesi veya diploma, örnek olarak Almanya’da eğitim alacağınız okulun izin kağıdı veya davetiye mektubu, pasaport (10 yılı geçmemiş olmalı, minimum 2 sayfa boş olmalı ve 6 ay kadar pasaport süreci olmalıdır), seyahat sağlık sigortası, ikametgah kaydı, adli sicil kaydı, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopileri gerekmektedir. Bunun yanı sıra Almanya’da konaklayacağınız alanın belgeleri ve uçak biletlerinin rezervasyonları da talep edilebilir.

Bu belgelerin tamamlanmasıyla beraber siz de konsoloslukların vize konusunda yetkili olan merkezleri üzerinden başvuruları yapabilir veya doğrudan konsolosluklar ile iletişime geçebilirsiniz. En kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacak ve başvuru süreçleri bu noktada çok daha cazip adımlarla beraber tamamlanacaktır.

 

Ulusal Vize Kaç Günde Çıkar?

Ulusal vize başvuruları ortalama olarak 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Takibi ise tarafınıza başvuru yapılan kurum üzerinden kontrolü sağlayacak olan referans numaralarıyla sunulmaktadır. Bu sayede tüm başvuru süreçlerinizi takip edebilir, konulara istinaden daha net bilgiler alma şanslarına da sahip olabilirsiniz. Türkiye’de pek çok öğrenci, bu başvuru süreçlerini tamamlayıp, sorunsuz bir şekilde vize sahibi olabilme konularına ilişkin de araştırmalarını sürdürmektedir! Hemen siz de bir başvuru ortamı oluşturabilir, bu sayede herhangi bir sorun yaşamadan doğrudan bu süreçleri tamamlayabilirsiniz. bu vize ile 3 ay ve üzeri bir süre için oturum hakkına sahip olabilirsiniz, oturumun süresi okulun sunacağı eğitimle beraber de değişiklik gösterebilir.

Vize başvurunuz 90 günden daha az bir konaklama içeriyorsa Schengen vizesi sayfasından bilgi alabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kanada vizesi başlıklı makalemizde kanada ve kanada vizesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: