Yeşil Pasaport Amerika Vizesi

Yeşil Pasaport Amerika Vizesi

Pek çok ülkenin vizeden muaf tuttuğu resmi pasaport olarak da bilinen yeşil pasaport sahipleri, Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkelerin başını çektiği bir grup ülkeye vizesiz giriş yapamıyorlar. Bu nedenle Yeşil Pasaport sahibi olan devlet görevlilerinin de yapacakları seyahatler öncesinde Yeşil Pasaport Amerika vizesi başvurusunda bulunmaları ve gerekli evrakları tamamlayarak vize mülakatını geçmeleri gerekiyor.

Amerika Vizesini En Kolay Yeşil Pasaporta Sahip Olanlar Alıyor

Birleşik Devletlerin bu uygulaması için yazılı bir kural ya da kanun olmasa da, bordo pasaport sahiplerine oranla yeşil pasaport sahiplerinin çok daha kolay vize aldıkları bir gerçek. Bu konuda yeşil pasaport sahiplerinin devlet görevlisi olmaları önemli bir etken. Ççoğunlukla bu pasaportları devletin verdiği görevleri yerine getirmek için kullandıklarını da belirtmekte fayda var.

Yeşil Pasaport Amerika Vizesi Başvurusunda İstenen Evraklar

Diğer tüm Amerika vizelerinde olduğu gibi Yeşil pasaport Amerika vizesi için başvuruda bulunduğunuzda sizden istenen belgeler söz konusu. Bu belgeler öncelikle sizi tanımayı ve bir göçmen/mülteci olup olmadığınızı kanıtlamanızı sağlamaya yönelik olduğunu söyleyelim. Devletin resmi görevlisi olmanız göçmen olmadığınızı kanıtlamanız için bulunmaz bir referanstır.

Yeşil pasaport amerika vizesi

Amerika Vizesi Yeşil Pasaport başvurularında İstenen evraklar şöyle:

  • Ds 160 olarak adlandırılan Amerika vize başvuru formu. Bu formu ceac.state.gov/genniv/ adresinden online olarak doldurmanız ve formun bir çıktısını almanız gerekiyor.
  • Pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve dönüş tarihinizden sonra en az üç aylık bir geçerlilik süresinin olması gerekiyor. Vizenin basılabilmesi için pasaportunuzda en az iki sayfanın daha bulunması gerektiğini unutmayın.
  • Kimlik fotokopiniz, eski ve yeni aldığınız tüm pasaportların, üzerindeki vizelerin fotokopileri,
  • Amerika vize başvurularında formatı ve şekli belirtilen 1 adet güncel fotoğraf
  • Çalıştığınız kuruma ya da devlet kuruluşuna ait kimliğinizin fotokopisi
  • Resmi kurumdan alacağınız ıslak imzalı maaş bordrosu
  • Çalışmakta olduğunuz kamu kurumunun üst yazısıyla, kurumdaki göreviniz, işe başlama tarihinizi, Amerika seyahatiniz için size verilen iznin başlangıç ve bitiş tarihi, geri döndüğünüzdeki görev pozisyonunuzu ve işe devam edeceğinizi belirten ıslak imzalı, kaşeli/mühürlü mektup.
  • Gelir durumunuzu kanıtlamanızı sağlayacak, banka hesaplarınızın dökümleri, banka hareketlerinizi de içeren banka hesap cüzdanları ya da hesap hareketlerinizi gösteren bankadan onaylı çıktılar
  • Seyahatinizin ne şekilde gerçekleşeceğine ilişkin bilgiler, uçak biletleri, rezervasyon bilgileri,
  • Konaklama bilgileriniz, adres ve iletişim kanallarını da içerecek şekilde hazırlanmalıdır.

Tüm bu belgelerin hazırlanmasının ardından yeşil pasaport Amerika vizesi başvuru ücretini yatırdıktan sonra, son adım olan randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Amerika Vizesi için Gerekli Evraklar 2018 başlıklı makalemizde Amerika, Amerika vizesi ve amerika vizesi için gerekli evraklar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: