Yunanistan Turist Vizesi

Yunanistan Turist Vizesi

Komşumuz Yunanistan ile kara ve deniz gibi hava yolundan çok daha uygun seyahat imkanlarının varlığı, Yunanistan turist vizesi nin oldukça popüler olmasını sağlıyor. Ancak Yunanistan turist vize başvurularının çok olmasının elbette tek sebebi kolay ve ucuz ulaşım değil. Yunanistan’ın, Avrupa Birliği üyesi ülkeleri arasında yapılan serbest dolaşım anlaşması olarak adlandırabileceğimiz Schengen Bölgesi üyesi olması nedeniyle, Yunanistan vizesi sahipleri aynı zamanda Schengen üyesi 26 Avrupa ülkesine ek vize ve denetimler olmaksızın seyahatlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Yunanistan Turist Vize Başvuruları Nasıl Yapılır?

Yunanistan’a yapılacak eğlence, gezi ya da tatil amacıyla yapılacak olan tüm seyahatleri turistik seyahatler olarak adlandırmak mümkün ve bu amaçlara dayanılarak yapılacak olan vize başvuruları ise Yunanistan turist vizesi olarak tanımlanıyor. Bu vize sahipleri Yunanistan ve bağlı bulunduğu Schengen üyesi Avrupa Birliği üye ülkelerine 90 günlük bir seyahat imkanı bulabiliyorlar.

Avrupa Birliği üyesi ülkelere daha önce vize almamış başvuru sahiplerine ilk başvurularında kısıtlı bir seyahat süresi tanınıyor. İstisnai durumlar olmadıkça genellikle bir haftalık olarak verilen bu süre, sonraki seyahatlerde kademe kademe yükseltilerek 90 günlük süreye ulaşılıyor.

Yunanistan Turistik Vize başvuruları, Yunanistan Konsolosluğu tarafından ülkemizde yetkili kılınan, vize başvuru merkezlerine yapılıyor. Akredite seyahat acentalarına yapılan başvurular bu firmalar aracılığıyla Konsolosluğa iletiliyor ve nihai karar Yunanistan Konsolosluğu tarafından veriliyor.

yunan turist vizesi

Yunanistan Turist Vizesi Başvurusunda İstenen Belgeler Neler?

Yunanistan turist vizesi başvurularını yetkili akredite seyahat acentalarına yaparken öncelikli olarak sizin Yunanistan makamlarınca daha iyi tanınmanızı sağlayacak olan vize başvuru formunu doğru ve eksiksiz olarak doldurmanız ve fotoğrafınızı eklemeniz gerekiyor.

Başvuru sırasında vizenizin yapılabilmesi için pasaportunuzun son on yıl içinde alınmış olması, en az altı ay daha geçerliliğini sürdürüyor olması ve vizenin yazılabilmesi için iki sayfasının boş olması gerekmekte.

Yunanistan’a yapacağınız turistik seyahati nasıl gerçekleştireceğiniz, gidiş ve dönüşü hangi ulaşım biçimiyle yapacağınız, Yunanistan’da nerede kalacağınız bilgilerinin de tarafınızdan kanıtlanması vize alabilmeniz için oldukça önemli.

Seyahatlerinizde çocuklarını da yanınızda götürecekseniz vasisi olduğunuzu ve izninizi beyan eden belgeleri başvuruya eklemeniz şart.

Sizin daha iyi tanımlanmanız için vereceğiniz bilgilerin ve fotoğrafınızın günceli yansıtması gerekiyor. Bu nedenle başvuruda sizden istenen tüm bilgi ve belgelerin en az son üç ayı içinde tamamlanmış belgeler olması gerekli. Aksi taktirde sizden bilgi ve belgelerinizde güncelleme yapmanız istenebilir.

Yunanistan turist vizesi başvurusu için mutlaka vize başvuru ücretini yatırmanız gerekli. Bu ücret 80 Euro’luk bir rakama tekabül ediyor.

Genel başvuru prosedürleri ve daha detaylı bilgi almak için Yunanistan Vizesi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yunanistan Kapı Vizesi başlıklı makalemizde yunan adaları vizesi, Yunanistan ve yunanistan kapı vizesi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: