Schengen Vizesi

Schengen Vizesi

Her yıl on binleri aşan Türk vatandaşı, AB ülkelerine eğitim, iş, turizm gibi çeşitli amaçlarla seyahat etmek için nasıl Schengen vizesi alacağını araştırmaktadır. Bu konulara istinaden, sizlere bazı bilgiler aktaracağız. 2017 yılı itibariyle toplam 27 ülke (22 AB, 5 AB dışı ülkeler) Schengen bölgesindedir. Bu vize AB ülkelerini kapsayan vatandaşların, sınır ülkelerinde diledikleri gibi gezme ve vizesiz seyahat edebilme haklarını tanımlamaktadır.

Schengen vizesi başvurusu

Schengen vizesi başvurusu yapabilmek için öncelikle ilgili ülkenin konsoloslukları ile iletişime geçin. Konsolosluklar vize sahibi olabilmeniz bakımından engel olup, olmadığını araştıracaktır. Aynı zamanda sizlerden bazı evrak ve belgeler talep eder! Bu evrak ve belgeleri tamamlayıp, konsolosluğa teslim ettikten sonra Schengen vize süreci başlatılır!

Şengen vizesi

Schengen vizesi için gerekli olan evraklar

Schengen vizesi alabilmek için AB ülkelerinin standart olarak belirlediği evraklara ihtiyaç duyulur. Diğer vizelere nazaran, Schengen vizesi çok daha zor alınabilen bir vize türü olarak görülür. İster çalışma vizesi, ister öğrenci vizesi, ister kısa süreli vizeler… Her biri için gerekli olan evraklar;

Biyometrik fotoğraflar, 2 haftayı aşmamış sicil kaydı, 2 haftayı aşmamış ikametgah kaydı, nüfus cüzdanının aslı ve önlü / arkalı fotokopileri talep edilir. Bunun yanı sıra 6 aya ait olan banka hareketleri ilgili bankadan doküman olarak alınmalı ve banka şube müdürü tarafından ıslak imza atılmalıdır. Pasaporta değinecek olursak 10 yılı aşmamış, mutlaka 2 sayfalık boş alanı olan pasaporta sahip olmalısınız. Bunun dışında ise Schengen vizesi alabilmek için eğer kişi veya kurum tarafından davetliyseniz, mutlaka davetiye mektubu elinizde olmalıdır. Son olarak ise öğrenci belgeniz veya iş amaçlı gidiyorsanız, işyerinizi temsil eden bir dilekçe ve ıslak imza / mühür atılmalıdır.

Schengen vize başvurusu ile alakalı daha ayrıntılı bilgi edinmek için mutlaka ilgili ülkenin konsoloslukları ile iletişim halinde olun! 2018 yılı itibariyle en ufak ayrıntıları bile daha kolay ve basit bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Schengen vizesi ne kadar sürede sonuçlanır?

Schengen vizesi ortalama 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süreç zarfında teslim ettiğiniz evrak ve belgeler inceleme altında tutulur. Daha sonrasında ise herhangi bir pürüz yoksa pasaportunuza işlenen Schengen vizesiyle beraber seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Schengen vizesi ücretleri

Evraklara harcanan miktar ve konsolosluğa ödenen harç ücreti hesaba katıldığı zaman 50 ila 130 Euro arası bir harcama durumu söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra vize almak isteyen kitleler, çoğu zaman başvurularını bir danışmanlık firması üzerinden gerçekleştirmektedir. Danışmanlık firmaları konsolosluk önünde sizleri temsil eden bir profesyonel bir kurum olarak görülür. Her yıl on bini aşkın vatandaşa vize alma konusunda yardımcı olan bu firmalar, tüm teknik detaylara tıpkı konsolosluklar kadar hakimdir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: